ENDE
2013-03-15

Nieuchronnie postępujące globalne zmiany klimatyczne powodują wśród firm funkcjonujących w różnych branżach coraz częściej spotykają zmianę postawy na proekologiczną. Nie da się ukryć, że logistyka i transport należą do tych, w których pole do popisu, jeżeli chodzi o działalność "eko", jest wyjątkowo szerokie. Zmieniające się przekonania sprawiają, że podejmowanie proekologicznych działań nie jest już tylko przejawem konieczności podporządkowania się z góry narzuconym restrykcjom.

Potrzeba edukacji w zakresie świadomości ekologicznej, ale również - nie ma co ukrywać - moda na bycie "eko", która pozytywnie wpływa na wizerunek firmy sprawia, że rośnie znaczenie projektów ekologicznych w obszarze usług logistycznych, a coraz częściej również skłonność do korzystania z nich. Główne projekty ekologiczne koncentrują się wokół takich aspektów, jak: rezygnacja z transportu wyłącznie drogowego na rzecz intermodalnego, szkolenia z eco-drivingu, unowocześnienie floty o coraz bardziej ekologiczne pojazdy, a także przywiązanie wagi do ograniczenia pustych przebiegów.

- W swojej działalności operacyjnej dbamy o ochronę klimatu i emisję CO2 poprzez maksymalne wykorzystanie powierzchni ładunkowej pojazdu i ograniczenie „wolnych przebiegów”. Nasi spedytorzy planują  trasy mając zawsze na uwadze minimalizację pustych przebiegów pojazdów. Staramy się osiągać jak najlepsze relacje pomiędzy kosztami, jakością i emisjami CO2. Dział floty szczegółowo monitoruje stan techniczny pojazdów. Organizujemy szkolenia z zakresu ekonomicznej oraz ekologicznej jazdy. Spółka fukcjonuje wzorowo przestrzegająć procedur ISO 9001:2008 oraz SQAS, czy konwencji ADR, która ujednolica procedury, wyznaczając standardy dla firm transportowych uczestniczących w  łańcuchu logistycznym dla przemysłu materiałów niebezpiecznych, tym samym eliminując wypadki  czy sytuacje niebezpieczne dla środowiska.

Komentarz Adriany Bosiackiej, Dyrektora Spedycji / Członka Zarządu Trans Polonia S.A.

Cały artykuł dostępny w Magazynie TOP LOGISTYK Nr 1/31 

Autor: Michał Klechta