ENDE
2015-12-22

OT Logistics i Trans Polonia planują kolejne przejęcia. PCC Intermodal stawia na współpracę. Nowe cele strategiczne mogą mieć za to PKP Cargo i Pekaes.

Zagraniczna ekspansja

Zdaniem Dariusza Cegielskiego, prezesa i największego akcjonariusza Trans Polonii, w Europie i Polsce występują dwie tendencje związane z konsolidacją rynku transportowego i logistycznego. Pierwsza dotyczy przede wszystkim podmiotów dużych, które systematycznie rozwijają się zarówno w sposób organiczny, jak i poprzez fuzje oraz przejęcia. Druga grupa obejmuje zazwyczaj firmy małe, często rodzinne, nastawione głównie na utrzymanie swojej pozycji na rynku, m.in. poprzez elastyczne świadczenie usług.

– Trans Polonia chce podążać drogą systematycznego wzrostu, co widać chociażby po realizowanej przez nas ekspansji na rynkach zagranicznych czy planowanych i dokonywanych przejęciach – mówi Cegielski. Przypomina, że po uzyskaniu zgody UOKiK spółka sfinalizuje zakup należącej do PKN Orlen firmy Orlen Transport specjalizującej się w drogowych przewozach paliw na rzecz podmiotów z grupy kapitałowej płockiego koncernu. Wartość transakcji wyniesie ponad 84,5 mln zł.

– Obecnie pracujemy nad kolejnym przejęciem. Chcemy kupić spedytora działającego w jednym z dużych portów nad Morzem Północnym, który umożliwi nam prowadzenie eksportu i importu chemikaliów w relacjach międzykontynentalnych oraz organizację przewodów intermodalnych – twierdzi Cegielski.