2014-12-23

Gaz, promieniotwórcze kruszywa, suchy lód, toksyczne płyny, materiały medyczne. W Polsce i Europie pojawia się coraz więcej samochodów dostawczych i cystern oznaczonych tablicą w jaskrawym kolorze. Przewóz materiałów niebezpiecznych jest regulowany licznymi przepisami.

(...) Było wczesne lipcowe popołudnie 1978 roku. Na kempingu w hiszpańskim kurorcie Alcanar przebywało około tysiąca osób, głównie zagraniczni turyści. Nagle na drodze w pobliżu kempingu pojawiła się ogromna ciężarówka-cysterna, którą prowadził 50-letni kierowca Francisco Imbernon Villen. Dwie godziny wcześniej Francisko zatankował swoją cysternę 23 tonami skroplonego propylenu. Dostał także od pracodawcy polecenie, aby omijać autostradę A7 ze względu na korki. Do celu miał dotrzeć drogą lokalną (...)

O tym co wydarzyło się o godzinie 14:35 wiemy jedynie z relacji wielu świadków, z tym, że są one bardzo sprzeczne. Jedni twierdzą, że kierowca zatrzymał ciężarówkę, bo zauważył wyciek z cysterny. Inni, że w jednym z kół pękła opona i ogromny samochód przewrócił się uderzając w mur okalający kemping. Tak czy inaczej faktem jest, że nad głowami turystów pojawiła się ogromna chmura gazu. Roznoszona przez wiatr rozprzestrzeniła się na znacznym obszarze. W pewnej chwili nastąpił zapłon. W jednej chwili ogień błyskawicznie dotarł do uszkodzonej cysterny i doszło do eksplozji. W skutek wybuchu powstal krater o średnicy 20 m i głębokości prawie 2 m. Ofiar nie ratowało nawet morze. Woda przy brzegu zagotowała się i każdy kto do niej wskoczył , błyskawicznie uległ oparzeniu. Wielka, płonąca chmura gazu zabiła 217 osób i raniła blisko 200.

- Przewożone ładunki mają często właściwości toksyczne, palne, żrące, wybuchowe czy też trujące. To jeden z najtrudniejszych rodzajów transportu, gdyż obarczony jest ogromnym ryzykiem nie tylko zagrożenia zdrowia, czy życia ludzkiego, ale również dla środowiska naturalnego (...)

Wypowiedzi Dariusza Cegielskiego / Prezesa Zarządu oraz Adriany Bosiackiej, Dyrektora Spedycji / Członka Zarządu Trans Polonia S.A.

Cały artykuł dostępny w NEWSWEEK 51/2014 z 15-21.12.2014

Autor: Dora Rosłońska