ENDE
2014-08-01

Wybitne rezultaty w sporcie wyczynowym można osiągnąć pod kilkoma warunkami. Oprócz talentu i determinacji liczy się wiek. W większości dyscyplin zawodnik musi zacząć trenować bardzo wcześnie. A co ze środkami na rozwój umiejętności? Czy rodziców młodych sportowców stać na finansowanie ich pasji?

Klaudia Skibiak zaczęła pływać z życiowej potrzeby. Rodzina przeprowadzała się do domu położonego nad niewielkim stawem. Rodzice uznali, że córka musi nauczyć się pływać ze względów bezpieczeństwa. Klaudia siadywała nad stawem, obserwowała żaby i mówiła, że chciałaby pływać tak jak one. Wkrótce została zapisana do szkółki pływackiej.

Młodzi ludzie, których rodziców stać na finansowanie pasji dzieci, są w komfortowej sytuacji. Większość dorosłych widząc, że dziecko pasjonuje się sportem i wiąże z nim swoją przyszłość, jest skłonna wiele zainwestować. Gorzej, jeśli rodzice nie są w stanie finansowo wspierać syna czy córki. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy sportową pasję starszego rodzeństwa zaczyna podzielać młodsze. Tak jest u Klaudii, w której ślady podąża młodszy brat.

W takiej sytuacji jedyne wyjście to znalezienie sponsora, który zechce wziąć młodego zawodnika pod swoje skrzydła i finansować jego potrzeby związane z uprawianym sportem. Gdzie go szukać? Jak go skutecznie pozyskać?

– Wysyłałam informacje o osiągnięciach córki, gdzie tylko się dało – mówi Olga Draspa, matka Klaudii. – Zwracałam się przede wszystkim do firm i instytucji. Często moje listy i prośby trafiały w czarną dziurę. Nie dostawałam żadnej odpowiedzi. Czasem jednak zdarzało się, że ktoś odpisał, zadzwonił, zapytał o Klaudię, zainteresował się jej pasją sportową.

Klaudia może mówić o szczęściu. Jej historia i wyniki zainteresowały osoby odpowiedzialne za sponsoring i społeczną odpowiedzialność biznesu w firmie Trans Polonia S.A. z Tczewa. Grupa kapitałowa Trans Polonia świadczy usługi transportowe na terenie całej Europy. Od dłuższego czasu realizuje program wsparcia młodych talentów. Klaudia trafiła pod opiekę sponsorską firmy w 2014 roku.

– Odkąd mamy sponsora, sportowa kariera Klaudii zaczęła naprawdę się rozwijać – mówi Olga Draspa. – Mamy fundusze na wyjazdy i treningi. Dzięki pomocy finansowej Trans Polonii Klaudia mogła pojechać w tym roku na obóz sportowy, prowadzony przez jej idolkę, Otylię Jędrzejczak.

Klaudia jest obecnie w kadrze województwa pomorskiego w pływaniu i dwuboju nowoczesnym. Jej cel to olimpiada w Japonii za 6 lat. W przyszłości chciałaby pogodzić karierę sportową ze studiami medycznymi.