Wraz ze wzrostem znaczenia portów śródlądowych w niemieckiej logistyce zwiększa się również liczba przewozów związanych z obsługą klientów Trans Polonii, którzy korzystają z transportu rzecznego.
(...)
– W kontekście obsługi portów operujemy głównie w tych położonych nad Renem, gdzie przewożona jest największa ilość towarów w niemieckiej żegludze śródlądowej. Ren jest najważniejszą śródlądową drogą wodną w Europie i gdyby nie ubiegłoroczna susza, która w znaczący sposób wpłynęła na poziom wody w Niemczech, również w rzece Ren (m.in. ograniczając jej żeglowność), przewozów byłoby jeszcze więcej – podkreśla Adriana Bosiacka, Dyrektor Operacyjna i Członek Zarządu Trans Polonia SA.
(...)
Łącznie sieć federalnych szlaków wodnych w Niemczech obejmuje ok. 7500 kilometrów śródlądowych dróg wodnych. Spośród nich 75% to rzeki, a 25% – kanały.
Ponadto jak podaje Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), niemieckimi śródlądowymi drogami wodnymi przewieziono w 2023 r. łącznie 172 mln ton towarów. W 2024 r. rząd federalny planuje zainwestować w niemieckie drogi wodne ok. 0,75 miliarda euro.
(...)
– Porty śródlądowe są niezbędne dla transformacji transportu i zabezpieczenia Niemiec jako lokalizacji przemysłowej. Z naszych obserwacji wynika, że będą one zyskiwały na znaczeniu m.in. w ramach realizacji usług transportu kombinowanego – mówi Bosiacka. - Przewozy morskie, kolejowe, lotnicze, itd. to pewna alternatywa dla tych kołowych, ale z pewnością nie tak elastyczna. Transport drogowy umożliwia, chociażby, bezpośrednie dostarczenie towarów do wyznaczonego przez klienta miejsca, co jest dużą, czasem przeważającą zaletą. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że każdy z wymienionych rodzajów przewozów ma swoje mocne strony. Nic więc dziwnego, że klienci czasem korzystają z ich kombinacji, by maksymalnie wykorzysta
zalety każdego z nich. Między innymi stąd nasza częsta obecność w portach. Na bieżąco monitorujemy rynek i skutecznie odpowiadamy na jego potrzeby, chcąc być na nim aktywnym graczem i przewoźnikiem – podsumowuje Bosiacka.
(...)
Cały artykuł dostępny jest na stronie: www.gospodarkamorska.pl