ENDE
2017-02-16

Na warszawskiej giełdzie notowanych jest ponad 400 spółek. Największe z nich skupione są w indeksie WIG20. Tak zwane średniaki znajdziemy w mWIG40. Przedsiębiorstwa z tych dwóch indeksów są najlepiej znane drobnym inwestorom.

Ale na naszym parkiecie znajdziemy także wiele mniejszych spółek, które nie są powszechnie rozpoznawalne, ale systematycznie się rozwijają. Które z nich można nazwać „wchodzącymi gwiazdami GPW"? (...)

Michał Sztabler z Noble Securities uważa, że do grona „wschodzących gwiazd" można zaliczyć Trans Polonię, spółkę z branży transportowej. Specjalizuje się ona w transporcie paliw oraz chemikaliów. Jest mocno obecna na rynkach Europy Zachodniej.

– Dzięki akwizycji firmy Orlen Transport (obecnie OTP) spółka stała się liderem w segmencie przewozów paliw. Jednocześnie znacząco wzrosły jej przychody, poprawiła się też zyskowność – podkreśla analityk.

Jak dodaje, zwiększenie zdolności transportowych (flota po przejęciu OTP urosła z ok. 200 do 500 pojazdów) pozwoliło Trans Polonii awansować w rankingach firm spedycyjnych. Biorąc pod uwagę preferencje klientów (dużych producentów chemii), którzy przy wyborze usługodawców kierują się głównie ich potencjałem przewozowym, w niedługim czasie firma powinna zyskać nowe kontrakty.

Ponadto, jak zaznacza Michał Sztabler, Trans Polonia jest jednym z największych krajowych przewoźników mas bitumicznych (głównie asfaltów). I tak jak skorzystała na poprzednim boomie w budownictwie infrastrukturalnym, tak również może zyskać dzięki nowemu programowi budowy dróg i autostrad.

Autor: Przemysław Sałek 

Cały artykuł dostępny w Dzienniku Rzeczpospolita, 16.02.2017 oraz na stronie www.rp.pl